Kā samazināt gāzes patēriņu

Temperatūras regulators un tā pareiza lietošana

Temperatūras regulators kontrolē āra vai telpas gaisa temperatūru uTelpas temperaturas regulators Siemens RDE 10.1n pēc vajadzības ieslēdz/izslēdz apkuri vai palielina/samazina apkures jaudu. Programmējams temperatūras regulators ļauj lietotājam noteikt atšķirīgas temperatūras dažādos diennakts laikos. Patēriņa samazinājums tiek panākts divu iemeslu dēļ: telpas nekad netiek pārkurinātas un telpu temperatūra tiek samazināta prombūtnes un naktsmiera laikā. Telpas temperatūras samazinājums par vienu grādu ļaus samazināt gāzes patēriņu par ~5%. Svarīgi sekot, lai regulatora pulkstenis rādītu pareizu laiku un dienu (datumu), lai temperatūru līmeņi atbilstu nepieciešamajam un lai laika programmas būtu saliktas atbilstoši dzīves ritmam. Šeit atradīsiet Junkers gāzes apkures katlu regulatoru lietošanas instrukcijas.

Radiatoru termostati – izpratne par darbības principu un pareiza pielietošana.

Radiatora termostatsRadiatori parasti ir aprīkoti ar termostatiskajiem vārstiem (termogalvām). Radiatora termostatā ir ar gāzi pildīta kapsula, kura, mainoties telpas temperatūrai, izplešas un saraujas. Radiatora termostats automātiski  aizvērs/atvērs siltumnesēja plūsmu radiatorā, tādā veidā uzturot nemainīgu ieregulēto telpas temperatūru un neļaujot pārkurināt telpu.

  • Indikators 1 atbilst ~ 12°C telpas temperatūrai (garāža, noliktava)
  • 2 – 17°C (virtuve, koridors, guļamistaba)
  • 3 – 20°C (dzīvojamā istaba)
  • 4 – 23°C (vannas istaba)
  • 5 – 26°C

Dažādu ražotāju produktiem temperatūru atbilstība var būt atšķirīga. Svarīgi termostatus bez vajadzības negrozīt un neatstāt uz maksimālo ieregulējumu. Jāsaprot, ka uzliekot uz “5” telpa neuzsils ātrāk nekā uz “3”.

Gāzes katla un apkures sistēmas tehniskais stāvoklis

Putekļi un sadegšanas produkti uz gāzes katla siltummaiņa virsmām samazina tā spēju uzņemt degšanas procesā saražoto siltumu. Piesārņota degkamera un deglis kavē pilnīgu gāzes sadegšanu. Šo iemeslu dēļ gāze, kas izgājusi caur skaitītāju, neatdod maksimāli iespējamo siltuma daudzumu. Gāzes patēriņu var ietekmēt arī nepareizi gāzes spiediena ieregulējumi. Nevajadzīgo gāzes patēriņu novērsīs savlaicīgi veikta katla apkope. Siltuma apmaiņu aizkavē arī putekļi uz radiatoru virsmām un ar aizkariem un mēbelēm aizsegti radiatori.

Karstā ūdens lietošana

Ja lietojat ar gāzes katlu, kurš karsto ūdeni sagatavo caurplūdes režīmā:

  • Noregulējiet maksimāli zemu karstā ūdens temperatūru. 
  • Izlietnēm maisītājus vienmēr atstājiet aukstā ūdens pozīcijā. Bieži maisītājs tiek atvērts uz īsu brīdi, nesagaidot karsto ūdeni. Tomēr, ja tobrīd ūdens tiks ņemts no karstā ūdens caurules, katls uz brīdi ieslēgsies un sadedzinās zināmu daudzumu gāzes.

Ja lietojat gāzes katlu, kurš karsto ūdeni sagatavo karstā ūdens tvertnē:

  • Izlietnēm maisītājus vienmēr atstājiet aukstā ūdens pozīcijā. 
  • Izmantojiet iespēju noteikt karstā ūdens recirkulācijas laikus (ja recirkulācijas sūknis pieslēgts pie gāzes katla automātikas) vai aprīkojiet recirkulācijas sūkni ar taimeri (ja tā vads iesprausts rozetē). Karstā ūdens recirkulācija nodrošina augstu komforta līmeni, bet arī rada palielinātu gāzes patēriņu. Izslēdzot recirkulāciju pa nakti un dienas visu, nezaudēsiet komfortu un panāksiet būtisku ietaupījumu.

Degšanai nepieciešamais gaiss (vēdināšana)

Lai nodrošinātu pilnīgu gāzes sadegšanu, degšanas vietā jānodrošina pastāvīga svaiga gaisa padeve. Ja nav iespējams nodrošināt nepārtrauktu svaiga gaisa padevi, telpas jāvēdina vismaz reizi dienā. Tas neattiecas katliem ar slēgtu degšanas kameru, kuri gaisu degšanai piesūc no ārpuses. Lai sadedzinātu 1 m3 dabasgāzes, nepieciešami 10 m3 svaiga gaisa. Tikko radīsies skābekļa deficīts, gāzes katla efektivitāte samazināsies un izmaksas pieaugs. Turpinoties skābekļa deficītam katlā veidosies piesārņojums, kurš efektivitāti samazinās vēl vairāk.